HISTORIA

Przedszkole nr 53 położone jest w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w prężnie rozwijającej się zachodniej dzielnicy Wiczlino. Budynek oddano do użytku w 2015 roku, charakteryzuje się on nowoczesną architekturą, przestronnym i funkcjonalnym wnętrzem.

W latach 2015 – 2019 przedszkole było częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Gdyni. Dyrektorem zespołu była P. Krystyna Romanowska-Szychowska, zaś wicedyrektorem ds. przedszkola – P. Barbara Chamera. Od 1 września 2019 roku Przedszkole nr 53 stało się samodzielną jednostką, której dyrektorem została P. Katarzyna Gawron.

W przedszkolu dzieci mogą korzystać z obszernego ogrodu wyposażonego w atestowany sprzęt, a także z bieżni i boiska piłkarskiego pokrytego sztuczną murawą. Rozbudowująca się dzielnica, zwiększająca się ilość mieszkańców sprawiły, że w przeciągu pierwszych dwóch  lat oddano do dyspozycji trzy kolejne sale. Łącznie jest ich do dyspozycji 7. W każdej znajduje się nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne, kąciki zainteresowań oraz mnóstwo interesujących zabawek. Pełnowartościowe, zdrowe i smaczne posiłki przygotowywane są w naszej kuchni. Obecnie do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 7 lat. W placówce zatrudnionych jest 19 wykwalifikowanych nauczycieli, którzy regularnie podnoszą swoje umiejętności. Dzieci, obok obowiązkowych zajęć dydaktycznych, mają zapewnioną opiekę logopedyczną oraz terapeutyczną. Przynajmniej raz w miesiącu organizowane są spotkania ze sztuką, przedstawienia teatralne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. W ofercie dodatkowej znajdują się także zajęcia rozwijające zainteresowania przedszkolaków, takie jak: judo, język angielski, lekcje tańca oraz spotkania z muzyką. Nie zapomina się o wydarzeniach okolicznościowych, jak: Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Niepodległości, Jasełka, Wigilia czy Festyn rodzinny.

„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – w myśl tej fantastycznej maksymy Janusza Korczaka przedszkole stara się, aby dzieci czuły się w nim jak w drugim domu, były radosne i szczęśliwe o każdej porze dnia. Życzliwość, cierpliwość oraz uśmiech pracowników przedszkola daje nadzieję, że zarówno dzieci, jak i rodzice są zadowoleni z pracy przedszkola. Przestrzeń nowoczesnego, przestronnego budynku zawsze ozdabiają wesołe, kolorowe dekoracje, którymi wypełnione są korytarze oraz sale. W ten sposób kadra chce sprawić, by to miejsce stało się przytulne i przyjazne. Drzwi przedszkola otwarte są od godz. 6.00 do 17.00. Przedszkole pracuje w oparciu o podstawę programową, ale oprócz tego zapewnia różnego typu zajęcia dydaktyczne zorganizowane z  inicjatywy nauczycieli takie jak: eksperymenty, naukę wierszy i piosenek, tańce, inscenizacje, improwizacje ruchowe, pracę indywidualną z dziećmi, utrwalanie zdobytych umiejętności, ćwiczenia gimnastyczne. Zabawy na świeżym powietrzu, gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, wycieczki, spacery, prace społecznie użyteczne – to nieodłączny element pracy przedszkola. Nieustannie tworzy się sytuacje wspierające rozwój inteligencji wielorakich.

Świadomość tego, że Przedszkole nr 53 znajduje się w młodej i nowoczesnej dzielnicy Gdyni, mającej ogromny potencjał rozwojowy sprawia, że z jeszcze większym zaangażowaniem stara się ono sprostać oczekiwaniom rodziców powierzający opiece swoje dzieci. Wiedza, umiejętności takie jak samodzielność w działaniu i myśleniu stanowią mocny fundament dla budowania przyszłości każdego dziecka.